Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek       Další článek      Zpět na Hlavní Stránku.      Zpět na Rubriku Thorin.     

Thorin č.2/96


Úvodník

Ahoj přátelé, tentokrát z redakční dílny jakoby z oka vypadlé Gothmogovým brachům vychází nový Thorin. Původně měl být na obálce jednorožec zakrývající trpaslíka, ale kvůli námitkám konzervativní části redakce a přebytku volného místa byl odsunut z první strany tradičním obrázkem (také z dílny Jakuba Kočího). A proč vůbec jednorožec? Tedy proto, že Michael Bronec nám laskavě dovolil uveřejnit část svého překladu knihy, jejíž filmová podoba se dočkala v jistých kruzích obdivu, který hraničí s fanatickým kultem. Přesto ji, zdá se, málokdo zná v jejím původním provedení – dle Michalových slov se celé dílo můžete těšit někdy po Novém roce.


Toto číslo

Thorina má být trošku nevážné, a tak vás v dalším článku oblaží Hynek Med krátkým, ale o to zmatenějším pojednáním o historii fenoménu zvaném Monty Python. Jen o málo méně zmatená je moje vlastní essay o pohádkách (neplést s Tolkienovou prací se stejným názvem, tahle je méně objevná, ale o to nepřehlednější).

Lotyšská pohádka o čertech vám snad spraví náladu – jako všechno, co tentokrát Thorin přináší, je poněkud trhlá.

Další příspěvek je jediný, který se nějak dotýká Tolkiena – jistě si pamatujete drama, uvedené na Oslavě zničení Prstenu, které se hemžilo nesrozumitelnými jmény a aliterovaným veršem.

Zato krollololologie nijak nevybočuje z vysokého standardu, naznačeného dříve. Moudrosti z nejzazšího západu, ale tentokrát našeho vlastního světa, přináší článeček, který jsem vymámil z Petra Strossy – doufám, že do dalšího čísla napíše to, co jsem po něm skutečně chtěl.

Pokračování seriálu o runách se zabývá rozdíly mezi různými futharky. A na úplný konec perla, na kterou jsem velmi pyšný – redakci se podařilo získat svolení uveřejnit krátkou povídku z pera vynikajícího českého spisovatele Petra Chudožilova. Doufám, že se vám bude líbit.

Dozvuky působení personálně nezvyklé redakce se patrně projeví i


v příštím čísle

takže se máte na co těšit. Jirka Grunt přeložil několik kapitol z knihy George MacDonnalda Princezna a skřet. Já si dovolím upozornit na málo známou knihu Vlak do stanice nekonečno a s Petrou jsme napsali něco málo o životě mumínů. Kamaráda Lišáka jsem požádal o recenzi na knihu Daleká cesta za domovem – je to o králících a na to on by měl být odborník…

No, a to je snad na úvodní slovo až dost.

Tentokrát nečekaně

Bobby                    

Obsah: