Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek       Další článek     

Thorin č.1/96


Úvodník

Čtenáři se již vzdali všech nadějí, naši příznivci už přestali doufat a vážení předplatitelé oželeli své peníze, když se to stalo. První letošní Thorin spatřil světlo světa! Pravda, s téměř tříměsíčním zpožděním. Redakce by se mohla vymlouvat na totální nedostatek přáíspěvků, prázdninový kolaps všech spojení nebo na nezodpovědnost některých autorů, ale byly by to jen výmluvy. Proto raději dejme průchod své radosti, že...


toto číslo...

je konečně zde a podívejme se, co přináší.

Své Středozemní obzory si můžete rozšířit jednak v pojednání Denise Collinse o slavných čepelích z anglické sbírky Nigglings, jednak v první části původní Tolkienovy práce o elfích zvyklostech, která se objevila teprve nedávno v jednom z posledních dílů Historie Středozemě.

Runy - to je téma, které již bylo jednou v Thorinovi nakousnuto, a v tomto ročníku se mu chceme věnovat znova a podrobněji. První část z fundované práce R.I. Page odhalí mnohé problémy spojené s luštěním runových nápisů.

Ty, ktří truchlili nad koncem seriálu o Quenya, potěší ujištění, že jazykověda bude v Thorinovi žít i nadále. Ty, jejichž pocity byly spíše opačné, zajisté averze vůči lingvistice zbaví dnešní dva články. V jednom vám s jistou dávkou ironie přiblíží Petr Strossa historii hledání pravého elfího názvu pro Bulharsko, v tom druhém pak otevřeme zaprášený foliant s názvem Krollí vědění, abychom mohli okusit první doušky z hludoké studnice moudrosti tohoto národa.

Svět jako příběh byl název článku, který se objevil v nedávném Palantíru. Totéž téma tentýž autor rozvedl řadou citátů do eseje, kterou nyní otiskujeme v Thorinovi. Už proto, že máme slíbenou (kritickou) reakci. V recenzi nebo spíš rozvleklém výkladu se vracíme k Tolkienovi, středověkým textům a starým legendám. První tři eseje ze sbírky Příšery a kritikové, která dlouho ležela ve skrytu společnostní knihovny, se pokusíme představit našim čtenářům.

Sérii člíánků, ve kterých Jirka Grunt chce shrnout své studium životních osudů Tolkienových přátel, otevřeme encyklopedickým přehledem všech známých i zcela neznámých jmen z kruhu Inklingů. Čtenář snad promine, že předkládané údaje jsou asi tak dvacet let staré. A na závěr je zde perlička, kterou si vychutná snad každý. Je s podivem, na co všechno může narazit taková Bábi Zlopočasná.


A příště?

Dopředu můžeme slíbit jen to, že to bude něco úplně jiného. Nevěříte? Pak vězte, že nový redaktor, kterému byla svěřena skladby druhého Thorina, v něm hodlá místo, které dosud uzurpovala tolkienovská témata, věnovat nejen málo známým titulům o fantastických a pohádkových světech, ale na přetřes může přijít i kabala či Monthy Pythoni. Máme se fakt na co těšit.

Obsah: