Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek       Další článek      

Thorin č.1/96


Inklingové v kostce

Jirka Grunt

Tímto článkem začínáme sérii životopisných pojednání o osobách, jejichž životní osudy jsou spojeny s JRRT a společenstvem Inklingů. Zde přinášíme krátké nástiny životů těch, kdož se často scházeli ve čtvrtek odpoledne na Magdalen College. Seznam není úplný a neobsahuje pouhé občasné návštěvníky. Opomíjí rovněž mnohé z těch, kdož se k Inklingům připojovali u Ptáka a nemluvněte v úterý.

Owen Barfield

Narodil se v roce 1898 jako syn londýnského právního zástupce. Jeho rodiče byli "volnomyšlenkáři" a (jak napsal Lewis v Zaskočen radostí) "těžko slyšel o křesťanství dřív než ve škole". Po ukončení Highgate School sloužil v letech 1917-19 u Královských ženistů. Poté studoval angličtinu na oxfordské Wadham College, kterou ukončil s vyznamenáním. Později získal hodnost bakaláře literatury. Po odchodu z Oxfordu pracoval Barfield sedm let jako nezávislý spisovatel, zastával různá místa v redakcích a přispíval do New Statesman, London Mercury a dalších časopisů. Kolem roku 1922 se začal zajímat o učení Rudolfa Steinera a spolu s Lewisovým přítelem Cecilem Harwoodem vstoupil do Antroposofické společnosti. V roce 1928 vyšla kniha Poetic Diction, která vznikla z jeho bakalářské práce. V roce 1931 ho nedostatek prostředků pocházejících z psaní (musel živit ženu a děti) přinutil vstoupit do otcova právnického podniku. Současně studoval v Oxfordu práva. Práce byla těžká a žádaná, takže psal jen málo, dokud mu - téměř o třicet let později - výše důchodu z právnické činnosti neumožnila napsat řadu knih týkajících se antroposofie: Saving the Appearances (1957), Worlds Apart (1963), Unancestral Voice (1965), stejně jako Speaker's Meanig (1967) a What Coleridge Thought (1971). Tyto knihy vzbudily zájem na několika amerických univerzitách a Barfield několikrát navštívil Spojené státy, aby tam přednášel. Nyní žije v Kentu.

J. A. W. Bennett

Narodil se v roce 1911 na Novém Zélandu. Po promoci v Aucklandu studoval angličtinu na oxfordské Merton College. V letech 1938-47 působil jako výzkumný pracovník na Queen's College. V roce 1947 byl zvolen za člena a učitele Magdalen College. V roce 1964 se stal nástupcem C. S. Lewise na místě profesora středověké a renesanční literatury v Cambridge. V současnosti je ve výslužbě a nadále žije v Cambridge.

lord David Cecil

Narodil se v roce 1902 jako nejmladší syn čtvrtého markýze ze Salisbury. Vzdělání nabyl v Etonu. V roce 1924 se stal členem Wadham College, kde učil současnou historii, ale toto místo v roce 1930 opustil, aby se mohl věnovat psaní. Brzy se stal známým životopiscem a kritikem. Jeho první vydaná kniha The Stricken Deer pojednávala o životě Cowpera. Následovala řada dalších životopisů a literárních studií. V roce 1939 se vrátil jako člen New College do Oxfordu, kde vyučoval anglickou literaturu. V roce 1948 byl zvolen profesorem angličtiny. Do výslužby odešel v roce 1969, nyní žije v Dorsetu.

Nevill Coghill

Narodil se v roce 1899 jako mladší syn anglo-irského baroneta. Studoval v Halybury. Po službě v armádě vystudoval angličtinu na oxfordské Exeter College a v roce 1924 byl zvolen jejím členem. V roce 1957 byl v Oxfordu zvolen profesorem anglické literatury. Na odpočinek odešel v roce 1966 a nyní žije poblíž Severnské zátoky. Mimo Oxford se nejvíce proslavil svým zájmem o Chaucera, neboť do současné angličtiny přeložil jeho Canterburské povídky. V Oxfordu byl velmi obdivován pro svá divadelní představení; mezi mnoha studentskými herci, kteří se jich účastnili, byl i Richard Burton.

poručík Jim Dundas-Grant

Mezi Inklingy znám výlučně jako (D-G". Vzdělání nabyl v Etonu. V První světové válce sloužil u námořnictva, službu opustil po roce 1918. Člen katolické církve. V Druhé světové válce velel Oxfordskému universitnímu námořnímu oddílu a sídlil v Magdalen College, kde se spřátelil s Lewisem. Po válce se svojí ženou spravoval ubytovny katolických studentů v Oxfordu. Nyní žije v Surrey.

Hugo Dyson

Narodil se v roce 1896 a byl pokřtěn jako Henry Victor Dyson. Studoval na Brighton College a v Sandhurstu. Jmenován důstojníkem Královského západokentského pluku, vážně zraněn v Passchendaele. V roce 1919 přijat ke studiu angličtiny na oxfordské Exeter College. V roce 1924 získal hodnost bakaláře literatury a v následujících letech vyučoval angličtinu na Reading University. Často zajížděl do Oxfordu, kde vedl rozšiřující kursy a kde byl v roce 1945 zvolen členem a učitelem anglické literatury na Merton College. Zůstal tam až do odchodu na výslužbu v roce 1963. Zemřel v roce 1975.

Adam Fox

Narodil se v roce 1883. Vystudoval oxfordskou University College. Před První světovou válkou byl vysvěcen na kněze. Stal se učitelem na národní škole v Lancingu a od roku 1918 do roku 1924 byl správcem Radley. V roce 1929 se stal členem Magdalen College a děkanem bohosloví. V roce 1938 byl zvolen profesorem poesie. Oxford opustil v roce 1942, neboť se stal kanovníkem Westminsterského opatství. Mezi jeho knihy patří výpravná báseň Old King Coel (1937), Plato for Pleasure (1945), Meet the Greek Testament (1952) a Dean Inge (1960). Zemřel v roce 1977.

Colin Hardie

Narodil se v roce 1906. Vystudoval Edinburskou akademii a oxfordskou Balliol College, jejímž členem byl od roku 1930 do roku 1933. V roce 1933 se stal ředitelem Britské školy v Římě. Do Oxfordu se jako člen a učitel klasických jazyků na Magdalen College vrátil v roce 1936. V letech 1967 až 1973 byl veřejným řečníkem University, od roku 1971 byl čestným profesorem starověké literatury Královské umělecké akademie. Z oxfordské společnosti odešel do výslužby v roce 1973 a nyní žije se svojí ženou v Sussexu.

R. E. ((Humphrey") Havard

Narodil se v roce 1901 jako syn anglikánského duchovního. Vystudoval chemii na oxfordské Keble College, poté studoval medicínu a stal se lékařem. Ve třiceti byl přijat do katolické církve. Pracoval v Leedsu, oženil se, do Oxfordu se vrátil v roce 1934. Provozoval lékařskou praxi a působil jako chirurg v nemocnicích Headington a St. Giles. Nyní žije na ostrově Wight.

Clive Staples ((Jack") Lewis

Narodil se 29. listopadu 1898 v Belfastu jako syn právního zástupce Alberta Lewise a Flory Hamiltonové. Nejprve jej vyučovali doma, ale po smrti své matky byl v roce 1908 poslán do Wynyard School v Hertfordshire. Když byla škola v roce 1910 zavřena, strávil semestr v belfastské Campbell College. Poté byl poslán do Cherbourské přípravné školy v Malvern. V roce 1913 vstoupil na Malvern College, ale opustil ji po letním semestru roku 1914. Od té chvíle ho až do roku 1917 soukromě vyučoval W. T. Kirkpatrick ve svém domě Great Bookham v Surrey. Získal stipendium oxfordské University College a v průběhu roku 1917 zde začal studovat, ale v červnu byl povolán do armády. V září byl přidělen k třetímu praporu Somersetské lehké pěchoty a po výcviku se v listopadu nalodil k cestě do Francie. V dubnu 1918 byl zraněn během bitvy o Arras a byl převezen do nemocnice v Londýně. Po zotavení se v lednu 1919 vrátil do Oxfordu. V roce 1920 získal vyznamenání v klasických jazycích a v roce 1922 další v klasické literatuře. Poté studoval anglický jazyk a literaturu, vyznamenání získal v roce 1923. V roce 1925 byl zvolen členem a učitelem angličtiny na Magdalen College, kde zůstal do roku 1954. Toho roku byl zvolen profesorem středověké a renesanční angličtiny v Cambridge. V roce 1956 se oženil s Helen Joy Greshamovou (rozenou Davidmanovou). Na podzim roku 1963 odešel ze svého místa v Cambridge. Zemřel 22. listopadu 1963 ve věku šedesáti čtyř let.

Warren Hamilton ((Warnie") Lewis

Narodil se v roce 1895 a stejně jako jeho mladšího bratra C. S. Lewise jej nejprve vyučovali doma. Později navštěvoval Wynyard School a Malvern College. V roce 1914 získal stipendium na vojenskou školu v Sandhurstu a stal se úředníkem Královského armádního sboru. Sloužil ve Francii. Po válce zůstal v armádě, sloužil většinou v Anglii, ale také na Dálném východě. Dosáhl hodnosti kapitána. V roce 1932 odešel z armády a začal žít se svým bratrem v Oxfordu, jeho příjem tvořil armádní důchod a výnosy z malého soukromého majetku. V roce 1939 se vrátil k armádě a v hodnosti majora sloužil několik měsíců ve Francii, ale v roce 1940 armádu znovu opustil. V pozdějších letech vydal řadu životopisů a knih o dějinách Francie v sedmnáctém století. Po bratrově smrti v roce 1963 žil dál v Oxfordu, převážně v Kilns. Sám zemřel v roce 1973.

Gervase Mathew

Narodil se v roce 1905. Vyučován nejprve soukromě, později vystudoval oxfordskou Balliol College. V roce 1928 vstoupil do katolického Dominikánského řádu, na kněze byl vysvěcen v roce 1934. Po zbytek života sídlil v Blackfriars v Oxfordu. Hodně cestoval, často se účastnil archeologických výzkumů v Africe a na Středním východě. V Oxfordu vyučoval současnou historii, teologii a angličtinu, rovněž vydával knihy o Byzanci a středověké Anglii. Zemřel v roce 1976.

R. B. McCallum

Narodil se v roce 1898. Vystudoval současnou historii na oxfordské Worcester College a byl zvolen členem Pembroke College, kde zůstal až do svého odchodu v roce 1967. V roce 1955 byl zvolen předsedou koleje. Zemřel v roce 1973.

C. E. ((Tom") Stevens

Narodil se v roce 1905. Studoval ve Winchesteru, kde získal přezdívku (Tom Brown Stevens" - pokřtěn byl na Courtney Edwarda - a na oxfordské Oriel College. Stal se členem a učitelem starověké historie na Magdalen College. Zemřel v roce 1976.

Christopher Tolkien

Narodil se v roce 1924 jako třetí syn J. R. R. Tolkiena. Vystudoval oxfordské Dragon School a Oratory School. Během Druhé světové války sloužil jako pilot Královského letectva. Po válce vystudoval angličtinu na oxfordské Trinity College. Později v Oxfordu vyučoval anglosasštinu, střední angličtinu a staroseverštinu a byl zvolen členem New College. V roce 1975 se vzdal členství, aby získal čas k vydání nepublikovaných prací svého otce. V roce 1977 připravil k vydání Silmarillion. Nyní žije ve Francii.

John Ronald Reuel Tolkien

Narodil se 3. ledna 1892 v Bloemfonteinu v Oranžském svobodném státě jako syn bankovního úředníka Arthura Reuela Tolkiena a Mabel Suffieldové; oba jeho rodiče se sami narodili v Birminghamu. Jeho otec zemřel v roce 1896, zatímco Tolkien byl spolu s matkou a mladším bratrem Hilarym na dovolené v Anglii. V letech, které následovaly, ho matka nejprve učila doma. V roce 1900 vstoupil na birminghamskou King Edward's School, kde zůstal do roku 1911 (s vyjímkou krátkého období, kdy navštěvoval jinou školu v Birminghamu). Matka zemřela v roce 1904. V roce 1911 začal jako stipendista studovat klasické jazyky na oxfordské Exeter College. Při zkoušce se mu nepodařilo získat vyznamenání. V roce 1913 začal studovat anglický jazyk a literaturu, vyznamenání získal v roce 1915. V roce 1916 se oženil se Edith Brattovou. V roce 1915 byl povolán k Lancashirským mušketýrům a v roce 1916 sloužil od července do listopadu v bitvě o Sommu. Když onemocněl "zákopovou horečkou", byl z Francie poslán domů, kde nemoc pokračovala po většinu času až do konce války. Během této doby rovněž sloužil v různých táborech v Anglii. V listopadu 1918 získal v Oxfordu práci na Novém anglickém slovníku. První syn, John, se narodil v roce 1917, druhé a třetí dílě, Michael a Christopher, v letech 1920 a 1924, dcera Priscilla v roce 1929. V roce 1920 získal Tolkien místo učitele anglického jazyka na universitě v Leedsu, kde pracoval do roku 1925, kdy byl zvolen profesorem anglosasštiny v Oxfordu. Toto místo zastával do roku 1945, kdy se stal profesorem anglického jazyka a literatury. Do výslužby odešel z universitní práce v roce 1959. V roce 1968 se spolu s manželkou odstěhoval do Bournemouthu. Když paní Tolkienová v roce 1971 zemřela, vrátil se Tolkien do Oxfordu, kde žil v Merton College. V roce 1972 byl vyznamenán Řádem britského impéria. Zemřel 2. září 1973 ve věku osmdesáti jednoho roku.

John Wain

Narodil se v roce 1925 v Stoke. Vystudoval střední školu v Newcastle. Kvůli slabému zraku nebyl přijat do armády a v roce 1943 přišel studovat angličtinu na oxfordskou St. John's College. V důsledku válečného uspořádání se jeho učitelem stal C. S. Lewis. Získal vyznamenání a později na St. John's zastával místo výzkumného pracovníka. V roce 1947 se stal učitelem angličtiny na Reading University, kde zůstal do roku 1955. První z jeho knih, které dosáhly veřejné obliby, byl román Hurry On Down (1953), následovaly další romány, sbírky básní a kritiky. V letech 1973 až 1978 zastával v Oxfordu místo profesora poezie. Žije v Oxfordu.

Charles Walter Stansby Williams

Narodil se 20. září 1886 jako syn úředníka Waltera Williamse a Mary Wallové. Nejprve byl vychováván v Holloway v severním Londýně, ale v roce 1894 se rodina přestěhovala do St. Albans. Charles vystudoval tamější střední školu, na kterou získal stipendium. V roce 1901 získal stipendium na londýnskou University College, studovat začal následující rok. V roce 1904 ji ale musel kvůli špatné finanční situaci rodiny opustit. Začal pracovat jako úředník pro styk s veřejností v Holborn, v roce 1908 přešel do nakladatelství Oxford University Press. V roce 1917 si vzal Florence Conwayovou, v roce 1922 se jim narodil syn Michael. V roce 1939 se Williams spolu s osazenstvem nakladatelství přestěhoval do Oxfordu. V roce 1943 mu Oxfordská universita propůjčila čestný titul mistr svobodných umění. Zemřel 15. května 1945 ve věku padesát osm let.

Charles Wrenn

Narodil se v roce 1895. Vystudoval oxfordskou Queen's College. V letech 1917 až 1930 vyučoval v Durhamu, Madrasu, Dacca a Leedsu. Do Oxfordu se vrátil v roce 1930 jako univerzitní učitel anglosasštiny. V roce 1939 byl zvolen na místo profesora londýnské King's College. Do Oxfordu se znovu vrátil v roce 1946 jako nástupce J. R. R. Tolkiena na místě profesora anglosasštiny. Zemřel v roce 1969.