Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek       Další článek     

Thorin č.3/95


Úvodník

Kvůli protestům některých členů (nejen) redakce, kteří si neoblíbili svérázný skřetí humor a rozhodli se vás ho alespoň před vánocemi ušetřit, si


...v tomto čísle...

sice nepřečtete slibovanou povídku oblíbeného autora, ale místo ní jsme zařadili vyprávění o Aragornově pobytu v Gondoru. Podělili jsme se o něj díky ochotě překladatele s časopisem Dech draka, a tak i ti, kteří povídku Denethor již znají, rádi znovu okusí její pravou tolkienovskou atmosféru.

Tradiční Základy Quenya v překladu Barbory Krylové jsou tentokráte kratší (aby nám závěr tohoto seriálu vyšel na konec ročníku), a tak jsme měli dostatek místa pro slibovaný návrat ožehavé otázky českých tengwar.

Jazyky z hlediska elfí historie se zabývá i překlad dalšího pojednání profesora Tolkiena z knihy Utváření Středozemě.

S úvahami se tentokráte roztrhl pytel. První je vlastně reakcí Daniely Binderové na práci její jmenovkyně, otisknutou v předchozích dvou číslech; a její tón je poněkud polemický.

Naopak klid do duše vám může vnést pohled na noční oblohu poté, co se dozvíte něco z elfí hvězdné moudrosti.

Ti kterým podvakráte unikla přednáška Heleny Soukupové zasvěceně vykreslující souvislosti mezi Farmářem Gilesem a anglosaským Beowulfem, mohou si ji tentokráte v klidu vychutnat na stránkách Thorina.

V trochu jiném duchu se nese ukázka z jednoho z novějších přírůstků společnostní knihovny. Najdete v ní srovnání Tolkienova chápání představivosti s pojetím jemu blízkých autorů. Nemáte-li příliš v oblibě abstraktní úvahy, raději se článku na konci tohoto čísla vyhněte.

Na jednu z posledních volných stran tohoto neobvykle bohatého čísla se vešel i stručný souhrn středozemských dřevin, které podle Atlasu Středozemě zpracoval Petr Strossa.


a příště?

Poslední "letošní" číslo přinese i poslední lekci Základů Quenya, rozbor postavy rytíře od naší stálé přispěvatelky, recenzi na jednu z knih, která nám již dlouho leží ve společnostní poličce, a také něco z vlastní tvorby. Možná nám zbyde místo i na další pojednání o mýtech a legendách starých národů.

Obsah: