Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek       Další článek     

Thorin č.2/95


Úvodník

Zdá se, že jsme se minule unáhlili s tím, co vše jsme slíbili uveřejnit v tomto Thorinovi. Omlouváme se těm, kteří čekali česká tengwar (rozsáhlé srovnání se ale chystá do čtvrtého čísla), ba i hvězdopravci budou muset mít ještě chvíli strpení. Je tedy třeba upřesnit, že...


v tomto čísle

... se trpělivý čtenář dočká námi dlouho slibovaného pojednání o vlivu staré angličtiny na jména vyskytující se v Pánovi Prstenů, sepsaného Helenou Soukupovou dle její vlastní přednášky na toto téma, přednesené v Brně na Draconu 1993. Snad se nedopustíme příliš velké neuváženosti, slíbíme-li zájemcům o tuto jazykovou oblast v brzké době další podobný bonbónek od téže autorky, který připravujeme k otištění v příštím čísle.

Pokud vás minule zaujal rozbor Tolkienovy pohádky Kovář z Wootton Major a další úvahy zahrnuté do závěrečné práce Daniely Trávníčkové, vězte, že dnes se seznámíte s jejím pohledem na příběhy Nimralův list a Farmář Giles z Hamu.

Zatímco Petr Strossa se svým překladem geografické práce na téma "Jaké bylo počasí (ve Středozemi)" zasloužil o rozšíření odborného obzoru čtenářů, finská povídka Ville Lhde Čtvrtý věk, přeložená Petrem Macháčkem a doplněná originální ilustací Petri Hiltunena, je náplní beletristické části tohoto Thorina. Přináší nám poněkud temnou (do jaké míry, račte posoudit sami) vizi gondorského života dlouho po Sauronově pádu, života ve Věku Lidí.

Příznivci seriálu Základy Quenya mají nejspíše důvod ke smutku, neboť se jeho vydávání v Thorinovi pomalu, ale jistě chýlí ku konci. Dnes vás tedy čeká dvacátá lekce, tentokrát o elfské fonetice a vztahu jednotlivých hlásek v Quenya a Sindarin.

V neposlední řadě pak plníme svůj slib z minulého čísla a otiskujeme překlad eseje C.S. Lewise Vnitřní kruh, který, ač vznikl před půl stoletím, má, jak se obáváme, dodnes stále co říci. Přeložil Jirka Grunt.


A příště?

Buďme struční. Kromě slíbených věcí máme pro vás i malé překvapení v podobě skvělé povídky od oblíbeného autora. Ale počkejte si...

Obsah:

Thorin číslo 2/95. Vydává Společnost přátel díla pana J.R.R.Tolkiena.

Uzávěrka 1. srpna 1995

Pouze pro členy. Bezplatně.