Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek       Další článek     

Thorin č.4/94


Úvodník

Na rozdíl od Palantírů, které se nám podařilo v loňském roce vydávat více či méně ve slibovaných termínech (takže o chystaných akcích jste byli informováni vyjímečně včas), se Thoriny za svým edičním plánem poněkud opozdily. Na Draconu se objevilo teprve třetí číslo a ačkoli jsme měli snahu uzavřít tento ročník opravdu v daném kalendářním roce, o týden nebo dva nám to přeci jen nevyšlo.

Zatím rekordní rozsah tohoto čísla má příčinu v rozhodnutí neprotahovat načatou povídku Michala Špačka do dalšího ročníku (nicméně pokud jste si skřetího hrdinu oblíbili, nemusíte litovat - dost možná se na stránkách Thorina opět objeví v některém z jeho ranějších dobrodružství.

Jazykovědcům se tentokráte nabízejí nejen nepostradatelné Základy Quenya, ale i dosud nepublikovaný článek našeho předního odborníka (alespoň v rámci Společnosti) zabývající se souvislostmi mezi kulturami a kalendáři v skutku pozoruhodné šíři.

Zakončení se dočkala i esej Martiny Brychové o keltské kultuře. Pro ty z vás, kterým se tato tematika líbila, tu máme navíc překlad jedné staré keltské legendy (či pohádky) převzaté ze sbírky Michaela Delaneyho. Oba příspěvky jsou vlastně předzvěstí delšího cyklu, v jehož rámci by se v Thorinovi objevila pojednání o dalších národech, jejich pověstech a mytologiích (i s případnými ukázkami). Vždyť není téma profesorovi Tolkienovi bližšího než staré mýty a legendy, navíc okořeněné rozmanitými jazykovými zápletkami. Budeme vděčni za příspěvky zabývající se tímto tématem z každého směru - od seveřanů přes Slovany až po bájné Řeky.

Těšme se tedy společně na další ročník Thorina, nový co do formy i obsahu.

Obsah: