Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek      Další článek     

Thorin č.1/92


Základy Quenya

Lekce 1: Úvod

Další lekce

J.R.R. Tolkien vytvořil pro svůj vymyšlený svět mnoho jazyků: Lendarin, Danian, Primitivní Elfštinu, Quenya, Khuzdul..., se zaměřením především na elfské jazyky. Jak se dá poznat, že to je Quenya? Mnoho "dialektů" jako Lendarin, Telerin, Silvian je reprezentováno v "kmenovém" slovníku pouze několika slovy a jsou všeobecně pouze naznačeny. Jiné, jako Quenya a gnómština, se používají jen v Historii Středozemě, ne v Pánovi prstenů nebo v Silmarillionu. Primitivní neboli Obecná elfština se nachází hlavně v lingvistických rozpravách. Většinou, v "kmenovém" slovníku (PP, S), nás bude zajímat rozlišení elfských výrazů od ne-elfských, a dále Quenya od Sindarinu. Jak se tedy dá identifikovat Quenya?

Slovo je označeno za Quenya: O Quenya se text zmiňuje jako o "Vznešené elfštině", "vznešeném jazyce", "starobylém jazyce", apod. (Mnoho lingvistického materiálu se nachází v Dodatcích, rejstřících a poznámkách pod čarou. Určitě je všechny pročti.) Sindarin je také nazýván "Šedá elfština". Předek Elfského jazyka je "Primitivní" nebo "Obecná elfština". Jim Allan ho v úvodu do elfštiny nazývá "Proto-Eldarin" (PE). Quenya, kterou se mluvilo u Vody Probuzení, byla Primitivní elfština, ne jazyk později známý jako Quenya.

Kontext: Cizí slova jsou často, ačkoliv jistě ne vždy, vytištěna kurzívou, obzvláště při jejich prvním výskytu v textu. Pro většinu zeměpisných názvů ve Středozemi, spolu s některými osobními jmény, existuje výraz jednak v cizím jazyce, obvykle v elfštině, a v Obecné řeči (angličtině, češtině), což je často překlad z elfštiny. Jména užívaná v Rohanu jsou většinou rohirská (anglosaská), slova užívaná skřety většinou ve skřetštině, atd. Jména daná elfy a lidmi z Gondoru jsou pravděpodobně elfská.

Primitivní elfština se nachází většinou v lingvistických rozpravách. Kmeny a kořeny vytištěné velkými písmeny nebo pod odmocnítkem jsou obvykle PE. Silvanská ("lesní") elfština byla užívána v Lórienu a Temném hvozdu a je spojena s těmito místy: viz III str. 380 a UT "Historie Galadriel a Celeborna". Sindarin byla mluvená elfština Třetího věku. Používal se pro každodenní výrazy a fráze; většinu místních a osobních jmen Třetího věku; jména Správců Gondoru a Králů a Náčelníků Arnoru (těch začínajících na Ar-); aristokracii Númenoru; hrdiny a místa Prvního věku v Beleriandu; Zpěv pro Elbereth. Quenya byla ve Třetím věku druh elfské latiny. Užívala se při formálních příležitostech, pro poezii, přísahy; jména králů a nástupců v Gondoru; královskou rodinu Númenoru a místní názvy Númenoru; jména Valar a místní názvy Amanu; Písni Galadriel o Eldamaru a konečné verzi "Poslední lodě" (M str. 221-3).

Vnitřní stavba: Stejně jako se jistá písmena či kombinace písmen v angličtině (i češtině) používají a jiné ne, je tomu tak i v Quenya. Umístění písmen je rovněž důležité: písmeno nebo kombinace může být povolena uprostřed slova, ne však na začátku či konci, tak jako žádné slovo v češtině nezačíná písmenem y (Yperit je cizí slovo), y se může objevit kdekoliv jinde. (POZNÁMKA: některé z příkladů zde uvedených se nedají uplatnit mimo kořenový adresář.)
Quenya: písmena q, y (jako souhláska); kombinace hl, hr, hy; dvojhlásky eu, oi. Písmeno v je běžné v Quenya, jinde je vzácné. Písmeno w, a kombinace th, jsou v Quenya vzácné, avšak v Sindarinu běžné. Písmena q, z jsou vzácné v Quenya, nepoužívané vůbec v Sindarinu, ale běžné v jiných jazycích. (Primitivní elfština z také používala.) Dvě tečky nad samohláskou, používané k indikaci toho, že samohláska se má vyslovit, je běžnější v Quenya než v jiných jazycích.
Ne-Quenya: písmeno y (jako samohláska); kombinace ch, dh, gh, lh, mh, rh; dvojhlásky ae, oe, aw, ew, iw.
Ne-Elfština: písmeno j, kombinace sh, zh. Stříška je obvykle ne-Quenya. Dlouhá a krátká znaménka - jsou obvykle omezena na lingvistické diskuse, a většinou pro Primitivní elfštinu a Quenya; nejsou používány v Quenya v textu.
Začátek slova: Quenya: hl, hr, hy. Ne-Quenya: mb, b, nd, ng, g, lh, mh, rh, dh, kh, io.
Střed slova: v Quenya je b vždy předcházeno m a vždy uprostřed slova; d je vždy předcházeno n, l, r a vždy uprostřed slova; g je vždy předcházeno n a je vždy uprostřed slova. Ne-Quenya může používat b, d, g samotné či v jiných kombinacích také na začátcích a koncích slov.
Konec slova: Většina slov v Quenya končí na samohlásku. Jinak končí určitě na l, n, r, s, t. Ne-Quenya: přednost na konci slova má souhláska; dá se použít jakákoliv souhláska.
Délka slov: Quenya dává přednost dlouhým, mnohoslabičným slovům. Sindarin preferuje kratší slova, často jedno- nebo dvouslabičná. Adunaic, Khuzdul, Černá řeč také užívají dlouhá slova, ale ta obsahují odlišná písmena, odlišné kombinace písmen, a odlišná zakončení než Quenya.

Gramatika,: Každý jazyk má svou vlastní rozdílnou gramatiku. Gramatikou Quenya se budeme zabývat v následujících lekcích. Prozatím: běžná zakončení přídavných jmen v Quenya jsou -ea, mn.č. -ie; běžná zakončení přídavných jmen v Sindarinu jsou -ui, -en, mn.č. -in. Zakončení rozkazovacího způsobu v Quenya je -a, v Sindarinu -o.

Slova, která nejsou tím, čím se zdají:

Cvičení:

Identifikuj slova z Quenya: Ainulindale, Dúnedain, Elendil, coire, Bar-en-Danwedh, Vilya, Ar-GimilzĐr, Daeron, Feanor, Finrod, Earendil, Ninquelote, Amon Din, Nen Hithoel, Elentári, hríve, Haudh-en-Ndengen, menel, Elberth, Cuiviénen, Edoras, Amon Lhaw, Elessar, Eldamar, Thangorodrim, simbelmyne, Morgoth, athelas, yén, Adunakhor, Eldalie, Quenta Silmarillion, lómelindi, lhug, Azanulbizar, Carcharoth, Emyn Muil, palantír, Echuir, Narvinye, Narya, lasse-lanta, Galadriel, snaga, Valar, Narvinwe, Ulmo, éored, Ilúvatar, Eldar, Urui, Urime, tengwar, cirth, asea aranion.

Cuio i Pheriain annan! Aglar'ni Pheriannath! Daur a Berhael, Conin en Annun! A laita te, laite te! Andave laituvalmet! Cormacolindor, a laita tárienna!

Cvičení navíc:

Zkus identifikovat všechna slova z Quenya v rejstříku Silmarillionu.

Nancy Martsch, překlad Karel Makovský