Seznam čísel      Předchozí číslo       Další číslo      Obsah tohoto čísla      Předchozí článek       Další článek     

Thorin č.4/93


Základy Quenya

Lekce 8: Genitiv podstatných jmen a zájmena nerozlišující osobu

Předchozí lekce       Další lekce

Genitiv podst.jmen: V genitivu je podst.jm., které blíže určuje jiné podst.jm.. Užívá se ho k vyjádření vlastnictví, souvislosti, vlastnosti, původu atd.. V angličtině lze genitiv vyjádřit dvěma způsoby, složeninou nebo pomocí vazby "of the", "from the": "The Lord of the Rings", "Lord of Moria", "Moria Lord", "Witch-king", "Celebrimbor of Eregion", "Celebrimbor from Eregion".

Anglický přivlastňovací pád je zvláštním druhem genitivu. I přivlastňovací pád má dva způsoby vyjádření, pomocí apostrofu + s nebo vazby "of the": "Varda's domes", "the domes of Varda".

V Quenya se genitiv vyjadřuje také dvěma způsoby, buď složeninou nebo přidáním genitivní pádové přípony. Quenya (stejně jako čeština - pozn. překl.) nedělá žádný rozdíl mezi přivlastňováním a ostatními druhy genitivu.

(Pozn. překl.: V češtině genitivu odpovídá 2. pád (na otázku koho? čeho?), a to buď bezpředložkový nebo s předložkou (např. z, od atd.), ale obvykle je možné ve stejné funkci použít i příd.jm.: "Pán Prstenů", "Pán Morie", "morijský Pán", "Černokněžný král", "Celebrimbor eregionský", "Celebrimbor z Eregionu", "Vardiny klenby", "klenby Vardy".)

Genitivní přípona je -o, v mn.č. -on, v hromadném mn.č. -lion, v duálu -to (Plotz).(V Etymologiích v Lost Road je genitivní přípona odlišná.)

	skloň.  kmen podst.jm.  	gen.j.č.

	1   	falma “vlna”  		falmo “(z, od) vlny”
   		Valie “ž.r. od Vala" 	*Valio “(z, od) Vali
   		Noldo “moudrý (elf) 	Noldo “(z, od) moudrého (elfa)”
   		Ainu “svatý”  		*Aino “(z, od) svatého”
	2   	lótë “květ”   		lótëo “(z, od) květu”
   		elen “hvězda”  		*eleno “(z, od) hvězdy”

	skloň. 	gen.mn.č.   		gen. hromadného.mn.č. 		gen. duálu

	1  	falmaron   		falmalion (falMALion) 		falmato
  		*Valiéron (valiEron) 	*Valiélion (valiELion) 		*Valiéto (valiEto)
  		Noldoron   		*Noldolion (nolDOLion) 		*Noldoto
  		*Ainuron   		*Ainulion (aiNULion) 		*Ainuto
	2 	lótion   		lótelion (loTELion) 		lóteto
  		elenion (elENion)  	*elenelion (elenELion) 		*eleneto (elENeto)

Všimněte si, že v j.č. prvního skloňování a v mn.č. obou skloňování se genitivní přípona nepřidává přímo ke kmeni podst.jm.. Podst.jm. prvního skloňování zakončená na -a, -o a snad i na -u tuto samohlásku v j.č. před přidáním -o vypouštějí; podst. jm. zakončená na -ie možná před -o vypouštějí (nemáme žádný příklad). U podst.jm. druhého skloňování, zakončených souhláskou nebo , se v j.č. přidává -o přímo ke kmeni. Přípona genitivu mn.č. -on se přidává ke tvaru mn.č., tj. u podst.jm. prvního skloňování ke tvaru zakončenému na -r, u skloňování druhého ke tvaru na -i. Přípony genitivu hromadného mn.č. a duálu se připojují ke kmeni podst.jm.. (Přípona gen. hrom. mn.č. -lion je vlastně přípona hrom. mn.č. -li + -on; přípona gen. duálu je tvořena příponou duálu -t + -o.)

Přízvuk: Kdykoli koncovka prodlouží slovo o dvě slabiky, způsobí tím posun přízvuku, jako např. u výše uvedeného hrom mn.č.. Někdy se to označuje čárkou nad přízvučnou samohláskou. ( V Prvotní elfštině byla koncová samohláska dlouhá, ale v Quenya se zkrátila. Když koncovka způsobí, že se přízvuk přesune na tuto slabiku, samohláska se opět prodlouží a může být označena čárkou.Pravopis však není v této záležitosti jednotný.)

	A vanimar, vanimálion nostari! "Ó krásní, rodiče krásných dětí!" (L 308)
	(dosl. Ó krásní, krásných mnoha rodiče) vanima = "krásný"

Přidání koncovky způsobuje posun přízvuku také u podst.jm. zakončených na -ië. Protože krátká slabika -i- (v -ië) nemůže nikdy být přízvučná, nese přízvuk místo ní slabika následující (-e-). To se značí buď zdloužením -e- (čárkou) nebo zdvojením následující souhlásky. Pravopis je opět nejednotný.

 
	*Valiéron (valiERon)   		"patřící Valiër, týkající se Valiër, od Valiër"
	Altariello (alteriELo)  	"patřící Altariel, týkající se Altariel, od Altariel"            
								(R 58)

Pořádek slov: Genitiv stojí často, rozhodně však ne vždy, před podst.jm., které rozvíjí. (V angličtině se takto chová pouze přivlastňovací pád, "Varda's domes".) V Quenya se to týká všech genitivů.

(Pozn. překl.: V češtině 2.pád obvykle následuje za rozvíjeným podst.jm., ale příd.jm. zastávající funkci genitivu stojí nejčastěji před ním.)

Je-li však genitiv užit k vyjádření zdroje nebo původu, zvláště jedná-li se o charakteristiku, a ne o popis pohybu od (ze) zdroje, může stát za podst.jm. nebo slovním spojením, které rozvíjí. V poezii je možné změnit pořádek slov kdykoli. Někdy se vynechává člen i (člen určitý).

 
hísie untúpa Calaciryo míri    "mlha kryje drahokamy z Calacirye" (I 489, č. př. I 354, R59) 
(pozn. překl.: dosl. mlha kryje Calacirye-z drahokamy)

Vardo nu luini tellumar    "pod blankytnými klenbami Vardy" (R 59)
(dosl. Vardy pod blankytnými klenbami)

Aiya Eärendil Elenion Ancalima! "Sláva Eärendilovi, nejjasnější z hvězd" (II 418, č. př. II 296, L 38)
(dosl. sláva Eärendilovi hvězd-z nejjasnějšímu - příd.jm. Ancalima rozvíjí slovo Eärendil)

An sí Varda...ortane máryat Oiolossëo ve fanyar "vždyť nyní Varda...pozvedla z Věčně bílé hory ruce jako oblaky" 
(I 489, č. př. I 353-4, R 59)
(dosl. vždyť nyní Varda...pozvedla ruce-její-dvě Věčně-bílé-z jako oblaky)

Zájmena nerozlišující osobu: Ve funkci tázacího zájmena (kdo, co, který, jaký) se užívá man, jako zájmeno vztažné (který, jenž) slouží i.

man i yulma nin enquantuva? "Kdo mi teď znovu naplní číši?" (I 489, č. př. I 353-4, R 59) 
(pozn. překl.: dosl. Nyní kdo číši pro mě znovu naplní?)

...i Eru i or ilye mahalmar eä tennoio. "...Jeden, jenž je navěky nade všemi trůny." (UT 305, 317)  
(pozn. překl.: dosl. ...Jeden, jenž nade všemi trůny je navěky.)

Doplňující slovník:

eär “moře”
ehtele “pramen, studánka, studnice”
ilmen “horní ovzduší, éthér (oblast nad vzduchem, kde se nacházejí hvězdy)
kemen “země” (země jako plochá rovina pod nebem) (S 360, č.př. S 309)
nár “oheň”
nuru “smrt”
olor “sen, vidění, představa” (UT 396 uvádí olos, mn.č. olozi, olori)
tano “řemeslník, výrobce, tvůrce”
vanima “sličný, krásný” (elf)
enquant- “znovu naplnit”
nain- “naříkat”
van- “odejít, odejet, uplynout, minout, zmizet” (R 59, LR 397)
ara “vedle, kromě, mimo”
thara “napříč, přes”

Etymologie: Prvotně elfské z se v Quenya změnilo na r. Z písmena, kterému se původně říkalo ázë, se stalo árë ("sluneční světlo"). Protože pro r existovalo i jiné písmeno (orë),užívalo se árë často pro dvojité ss (essë "jméno") (III 500, č. př. III 376). Došlo tak také ke změně olos (oloz), mn.č. olozi > olor, mn.č. olori.

Cvičení:

  1. Přeložte do Quenya: Jména Valar jsou: Manwë, Pán Horního ovzduší; Varda, Královna Hvězd; Ulmo, Pán Vod a Král Moře; Aulë, Tvůrce Trpaslíků, a Yavanna, Královna Země; Námo, Pán, Smrti a Vairë; Irmo, Pán Snů, a Estë; Nienna, jež naříká pro Lidi a Elfy; Oromë a Vána, Tulkas a Nessa.
  2. Přeložte do češtiny: Sí man i lírë linduva nu aldar? Ar man i yulma quantuva ara nár? An i vanimar vánar thar'eär. I lómelindë linduva i líre. I ehtelë enquantuva i yulma. An i vanimar ú-entuluvar.