Skřetí Spár

  Vložil/a: Entony  Do rubriky Knihy  12. listopadu, 2008 | 4 150x prohlédnuto.


Michal Špaček
Skřetí spár

Obálka: Karel Zeman
Vydavatel: Epocha
Počet stran: 320
Rok vydání: 2008
Vydání: 1
Provedení: Brožované
Anotace:
Sbírka anti-tolkienovských fantasy povídek doplněná o dosud nepublikované texty. Je noc před bitvou u Tyrn Gorthadu a dvojice skřetů vypráví spolubojovníkovi příběh jednotky Vlčí spár, jejích vojáků, skurutích konkurentů a elfích, lidských a trpasličích nepřátel. Kdo padne, kdo přežije a kdo bude největším válečníkem všech dob? Osvědčení autoři Ghark Lučištník a Šarag Poeta přinášejí sedm skřetích povídek z Tolkienova světa pro potěšení, zábavu i poučení všech dobyvatelů Středozemě. Ať žije Černokněžný král a Angmar vládne navěky!

Soubor Skřetí spár obsahuje povídky, které nahlížejí poněkud netradiční optikou na události Tolkienovy Středozemě. Za jednu z nich, Devět bojovnic Elbereth (1996), získal Špaček cenu O nejlepší fantasy.

Přestože je kniha zcela jednoznačně psaná o skřetech, autor se je nesnaží nijak idealizovat či měnit jejich status, aby byli líbivější. Drží se Tolkienovských standardů a skřeti jsou přesně tak zákeřní a zkažení jak je popisuje Tolkien. Snad více z nich zemře rukou svých velitelů a druhů ve zbrani než rukou jejich nepřátel. Vítězí díky své přesile a hrůze z velitelů, nikoliv pro své bojové kvality, tedy až snad na hlavního hrdinu o kterém oba skřetí autoři vypráví. Tento sbírá lidské, elfí a trpasličí skalpy po desítkách a pomalu postupuje v hierarchii velení…

Dojem až skutečné neidealizované armády jakoby z reality kazí snad jen až příliš slušný slovník který se do skřetích úst dvakrát nehodí, nicméně stěží by tato kniha směla vyjít pokud by autor zvolil věrohodnější a naturalističtější vyjadřování svých hrdinů.

Zde můžeš zanechat svůj komentář.

Jméno (*)
Email (Nebude zveřejněn) (*)
URL
Komentář